خاکریزهای کاغذی

کتابخوانی‌های من...

خاکریزهای کاغذی

کتابخوانی‌های من...

خاکریزهای کاغذی
دیروز توپ بود و تانک و سنگر و خاکریزهای خاکی و...

امروز قلم است و کتاب و نشریه و سایت و خاکریزهای کاغذی و...

نگرشی بر آراء و اندیشه‌های پائولو کوئلیو/نویسنده: محمدتقی فعالی/انتشارات سازمان ملی جوانان/ 294 صفحه

یکی از نویسندگانی که در دوره‌ای آثارش جزو پرطرفدارترین کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی بوده، پائولو کوئلیوی برزیلی است. این نویسنده که آثارش به یک‌باره در دنیا شهرت پیدا کرد و در تیراژ بالایی به فروش رفت، شخصیت مرموز و قابل تاملی دارد. نهاد کتابخانه های عمومی کشور  خرید و توزیع کتاب‌های کوئلیو در کتابخانه‌ها را از دستور کار خود خارج کرده و نگاه مثبتی به آثار این نویسنده ندارد. قطعاً کتابداران ما با مراجعینی مواجه می‌شوند که متقاضی کتاب‌های کوئلیو هستند و در صورت نبودن کتاب، دلیلش را از کتابدار می‌پرسند.

از آنجا که معتقدیم کتابدار، مشاور امین جامعه در تغذیه فکری و مطالعاتی است، انتظار می‌رود با شناخت افکار و جریانات انحرافی حوزه اندیشه و کتاب و مخصوصاً فرقه‌های شبه عرفانی نوظهور، بتواند وظیفه ذاتی‌اش را در ارائه کتاب به مراجعین انجام دهد.

کتاب «نگرشی بر آراء و اندیشه‌های پائولو کوئلیو» اثر محمدتقی فعالی، منبع خوبی برای شناخت افکار و اعتقادات این نویسنده است. آقای فعالی سعی کرده با نگاهی عمیق و واقع‌بینانه، معانی نظری و فکری نحله‌های نوظهور معنوی را که از شرق یا غرب در دو دهه اخیر به کشور وارد شده‌است، بررسی کرده و ابعاد آن را موشکافی کند.

کتاب در سه فصل تنظیم شده است. فصل اول به زندگی‌نامه، آثار و عوامل تأثیرگذار در آثار پائولو کوئلیو نظر دارد. در این فصل می‌خوانید که چرا کوئلیو 3 بار در بیمارستان روانی بستری شده است!

 در فصل دوم کتاب‌های مختلف او معرفی و مورد بررسی قرار گرفته‌است و فصل سوم، با رویکرد انتقادی، مبانی مؤلفه‌ها و شاخصه‌های تفکر پائولو کوئلیو را تبیین شده و سعی دارد کاستی‌ها و آسیب‌های اندیشه‌های وی را مشخص سازد.

جالب است بدانید کوئلیو عضو هیأت مدیره مرکز صلح شیمون پرز، رییس رژیم صهیونیستی است.

 برخی از عنوان‌های مطالب کتاب عبارت‌اند از: دوران کودکی؛ روزگار بعد از کودکی، سه بار زندان؛ ازدواج‌ها و طلاق‌های پیاپی؛ عوامل تأثیرگذار بر کوئلیو؛ مذهب کوئلیو؛ انتقادهایی به کوئلیو؛ جراید کوئلیو؛ پلورالیسم دینی؛ تناسخ؛ نشانه‌شناسی و ...

لازم به ذکر است که این کتاب یکی از کتاب‌های مجموعه هشت جلدی است که با عنوان کلی «جنبش‌های نو ظهور معنوی» منتشر شده است. هر کدام از این هشت جلد با عنوانی خاص به زیور طبع آراسته شده و منبع خوبی برای تحقیق در عرفان‌های انحرافی است.

کتاب نگرشی بر آراء و اندیشه‌های پائولو کوئلیو در بیشتر کتابخانه‌های عمومی موجود است. با مطالعه این کتاب، می‌توانید درباره تاثیرات مطالعه کتاب‌های این نویسنده برزیلی قضاوت کنید.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی