خاکریزهای کاغذی

کتابخوانی‌های من...

خاکریزهای کاغذی

کتابخوانی‌های من...

خاکریزهای کاغذی
دیروز توپ بود و تانک و سنگر و خاکریزهای خاکی و...

امروز قلم است و کتاب و نشریه و سایت و خاکریزهای کاغذی و...
پنجشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۴، ۰۹:۱۳ ق.ظ

نکاتی مهم درباره آمار فروش نمایشگاه کتاب!

در بحث استقبال فریبنده مردم از نمایشگاه کتاب، این نکته را گفتیم که استقبال گسترده مردم نباید ما را فریب بدهد که مردم دارند کتابخوان می‌شوند. اما شاید این سوال مطرح شود که معیار دیگری در نمایشگاه هست به نام «میزان خرید کتاب» و این، آماری است که نشان‌دهنده خرید کتاب توسط مردم است و نمایشی نیست!

در این که آمار خرید 800 میلیونی مردم یزد از نمایشگاه سال 93 درست است، تشکیکی وارد نمی‌کنیم، اما مشاهدات و تحقیقات میدانی نگارنده در نمایشگاه، نکات جالبی را مشخص کرده است:

1-  از ناشران عمومی و تازه آنها که اسم و رسمی دارند اگر سوال کنید، حتماً نارضایتی خود را از فروش کم کتاب اظهار می‌کنند. سال گذشته یکی از ناشران نسبتاً مشهور می‌گفت: هزینه رفت و برگشت و غذا و اسکان و... ما بیشتر از فروشی شد که در نمایشگاه استان یزد داشتیم و دیگر تصمیمی برای حضور در نمایشگاه بعدی نداریم!

2-  هنگام خروج اگر به دستان عموم مردم نگاهی بیندازید، می‌بینید که یا اصلاً خریدی نداشته‌اند و یا خرید چندانی نکرده‌اند.

با این وجود چرا آمار فروش نمایشگاه زیاد است؟
1-  اگر سوال اول را از ناشران مشهور کمک آموزشی بپرسید، حتماً رضایت خود را از فروش کتاب اظهار می‌کنند! سال گذشته حتی برخی ناشران آموزشی و کمک‌درسی، مجدداً سفارش ارسال کتاب از تهران را داشتند و برخی کتاب‌های اصلی خود را همان روزهای اول نمایشگاه تمام کردند! 
پس بخشی از عمده فروش کتاب در نمایشگاه استانی مربوط به کتاب های کمک درسی و آموزشی است که صد البته ارتباطی با سرانه مطالعه مفید مردم ندارد!
2-  تعداد ناشران و فروشندگان کتاب‌های به اصطلاح نفیس و در اصل دکوری مانند قرآن و نهج البلاغه‌های زرکوب، دیوان حافظ و سعدی و شاهنامه فردوسی و... در نمایشگاه کم نیست و گاهاً مردم خرید خوبی از این دست کتاب‌ها دارند. قیمت این کتاب‌ها هم گران است و گاه به اندازه 5 برابر یک کتاب رمان و داستان فروخته می‌شود. طبیعی است که بخشی از آمار فروش کتاب نیز مربوط به این کتاب‌هاست که باز هم ارتباطی با سرانه مطالعه مردم ندارد!
3-  برخی از دارات دولتی نیز از تخفیف خوب نمایشگاه استفاده کرده و برای هدایای طول سال خود، چند میلیون تومان کتاب می‌خرند که عمده این کتاب‌ها، همان کتاب‌های نفیس و زینتی است. و باز هم این خرید ارتباطی با سرانه مطالعه مردم ندارد!
4-  گزارش موسسه نمایشگاه‌های کتاب می‌گوید در نمایشگاه کتاب یزد در سال 93، حدود 120 هزار نفر بازدید کرده و 800 میلیون تومان کتاب خریده‌اند. با یک تقسیم ساده پی می‌بریم که هر بازدید کننده به طور متوسط 6600 تومان کتاب خریده است. یعنی کمتر از قیمت متوسط یک کتاب!
با این تفاسیر، مشخص است که چرا آمار فروش کتاب در نمایشگاه، کمکی به افزایش سرانه مطالعه مردم نکرده است و نمی‌توان آن را به عنوان شاخصی در رشد کتابخوانی جامعه به حساب آورد.

نظرات (۲)

۱۳ اسفند ۹۴ ، ۱۷:۴۰ مجتبی و‏او
واقعا خیلی تاسف برانگیز هست و تعجب می کنم از اینکه می بینم در بعضی کشورها چقدر مردم راحت تر کتاب خوانی را وارد زندگی شان می کنند و ما با این همه تبلیغ و طرح و... آخر نمی توانیم مردممان را تغییر بدهیم.
طبق آمار موثقی که شنیدم حتی مشخص شده قیمت کتاب برای مردم ایران به نسبت میزان درآمدشان از مردم بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده نیز بالاتر است اما ما باز هم در همین نقطه ی کور هستیم که بودیم.
شاید باید از کارشناسان آن ها بپرسیم چه باید کرد...
من به شخصه خیلی روی اطرافیانم کار می کنم تا معجزه ی کتاب را درک کنند اما بسیارتاثیرناپذیر هستند و دلمرده جوریکه خودم هم گاهی می ترسم سرد بشوم!
حتی گاهی نیازسنجی شان می کنم و یک کتاب را کلی برایشان توضیح می دهم و کلی داستان می گویم و اما اصلا دست و دلشان به مطالعه نمی رود و همه ی کارهای دیگر عجیب اولویت پیدا می کنند!
نمی دانم شاید هم واقعا کارهای بیخود زیادی را برای مردممان درست کرده ایم مثل نظام اداری عریض و طویلمان و درگیر کردن بیش از حد مردممان در انواع امور ریز و درشت مملکتی.
این ها همه باید واقعا بررسی شوند وگرنه معلوم نیست هر کس و نا کسی یک روز فکر مردم ما را به غارت و قهقرا نبرد.
آقا مشکلی ندارد من اگر زمانی احیانا ممکن بود از مطالب وبلاگ شما (تا حد ممکن با ذکر نام شما) برای ترویج مطالعه ی کتاب و کتابخوانی استفاده کنم؟
با تشکر از وبلاگ بسیار خوب شما.
پاسخ:
سلام عزیز دل
ممنون که وقت گذاشتید و مطالب را خواندید
دغدغه هایتان مبارک است. دلسرد نشوید!
هرکجا خواستید مطالب وبلاگ را منتشر کنید.
ارادتمند
دلسرد شدن که هرگز! ;)
ممنونم از لطف و دغدغه مندیتون.
فقط عذر میخوام در کامنت بالا منظورم از قیمت بالاتر نسبت به امریکا "قیمت پایین تر" بود! سریع نوشتم نگاه نکردم اشتباه شد ببخشید.
والا من در شهر کوچکی در استان خوزستان زندگی می کنم و خیلی در مقابل مردمان عزیز یزد کوچک هستیم ولی حتما برنامه دارم از مطالب وبلاگتان استفاده کنم انشاالله که ثوابش باشد برای شما ذخیره ی آخرتتان.
در پناه حق تعالی باشید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی